Projekt: Spoznávanie regionálnych hodnôt území bývalej Abovsko-turnianskej a Gemerskej župy
A Tornai Alapiskola a hagyományos értékek védelme felé igyekszik terelni a tanulóit. Erről az is tanúskodik, hogy az említett intézmény rendszeresen bekapcsolódik a Kincskereső mozgalomba is, ráadásul a tanárok nyári táborokat is szerveznek, melyek keretében a diákok adatgyűjtést végeznek, majd azok kellő feldolgozása után prezentálják ismereteiket a regionális értékeket kutató diákok évente megrendezett országos konferenciáján.
Hogy a tornai magyar tannyelvű alapiskola még inkább elmélyítse tanulóiban a hazaszeretet, 2023-ban sikeres pályázat révén bekapcsolódott a Szlovák Köztársaság Oktatásügyi, tudományos, Kutatási és Sportminisztériuma által kiírt „A nemzeti kisebbségekhez tartozó tanulók regionális és multikulturális oktatásának előmozdítása 2023“ című projektbe.
A projekt azzal vette kezdetét, hogy 2023. november 21-én a Kincskeresők mozgalmába bekapcsolódott tanulók számítógépes prezentáció segítségével megismertették iskolatársaikat a hagyományos kézművességgel, hogy kellőképpen felkészítsék őket a tervezett két tanulmányi kirándulásra.
Az elsőre november 22-én került sor, melynek keretében egy autóbusznyi tanuló tanáraik kíséretében az egykori Gömör-Kishont vármegye történelmével és tradícióival ismerkedett meg.
https://felvidek.ma/2023/12/a-tornai-alapiskola-tanuloi-a-nehai-gomor-kishont-es-abauj-torna-varmegyek-teruletein-barangoltak023“ című projektbe.
Dňa 21. novembra 2023 sa v priestoroch ZŠ s vyučovacím jazykom v Turni nad Bodvou uskutočnila prednáška o tradičných remeslách a histórií. Tí žiaci, ktorí sa zapojili do celoštátneho hnutia Hľadači pokladov - Kincskeresők prostredníctvom počítačovej prezentácie oboznámili svojich spolužiakov najmä s košikárstvom, aby sa náležite pripravili na exkurziu do Gemera.
Dňa 22. novembra 2023 sa naši žiaci oboznámili s históriou a tradíciami bývalej Gemersko-malohontskej župy. Cesta autobusom najprv viedla do Krásnohorskej Dlhej Lúky, kde Združenie Gemerských Remeselníkov pre deti zabezpečilo rôzne remeselnícke aktivity. Mali si možnosť vyskúšať košikárstvo, pletenie zo šúpolia, drotárstvo a navliekanie korálikov. Postupne tak vznikali obdivuhodné výrobky, ako menšie košíky, ozdoby zo šúpolia, stromčeky šťastia a náramky z korálikov.
Odtiaľ sa cestovalo do obce Betliar, kde žiaci navštívili majestátny kaštieľ rodiny Andrássyovcov. Výklad sprievodu po historickej budove bol zameraný na pracovné úkony, ktoré bolo potrebné v kaštieli a v okolitom parku v tom čase zabezpečiť. Žiaci sa medzitým pokochali v bohato zariadených miestnostiach, ktoré kedysi využívali členovia rodiny Andrássyovcov a ich služobníctvo.
Dňa 30. novembra 2023 sa uskutočnila exkurzia do Moldavy nad Bodvou a Veľkej Idy, kde sa žiaci oboznámili s históriou a folklórom niekdajšej Abovsko-turnianskej župy.
V Moldave nad Bodvou pracovníčka miestneho Infocentra pre účastníkov pripravila pútavú prezentáciu o histórii mesta, následne ich previedla po zachovalých starých pivniciach, ktoré sa ťahajú pod ulicami. Okrem iného sa účastníci exkurzie dozvedeli, že v stredoveku cez Moldavu viedla významná obchodná cesta, ktorá výrazne prispela k rozvoju mesta. V meste sa v tomto čase vybudoval rozsiahly pivničný systém, v ktorom skladovali víno prepravované z Tokaja do Poľska miestnymi furmanmi.
Odtiaľ sa autobusom cestovalo do Veľkej Idy, kde sa žiakov a učiteľov ujali členovia Folklórneho súboru Ilosvai Selymes Péter. Tí im ukázali ľudové tance a kroje, typické pre daný región. Účastníci tak získali predstavu o ľudových tradíciách územia bývalej Abovsko-turnianskej župy. Vo Veľkej Ide žiaci a učitelia navštívili aj kaštieľ, ktorý kedysi patril Chákyovcom a Schellovcom.
Dňa 11. decembra 2023 sa v priestoroch ZŠ s VJM v Turni nad Bodvou uskutočnila prezentácia, v rámci ktorej účastníci exkurzií oboznámili ostatných žiakom školy svojimi nadobudnutými poznatkami, skúsenosťami a prostredníctvom výstavy ukázali svoje remeselnícke produkty.